Literacki ogień nie skończył się wraz z Bulwar[t]em Sztuki 2020 – ogrzejecie się przy nim również jesienią tego roku. 22 października zapraszamy na rozmowę z Mikołajem Grynbergiem na temat książki „Poufne”.
UWAGA! Spotkanie odbędzie się online - na transmisję zapraszamy na stronę
https://www.facebook.com/laznianowa
O książce:
„Poufne” Mikołaja Grynberga to osobista opowieść o pewnej żydowskiej rodzinie naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości ihumoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby istraty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, aironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn iwnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy ipyta sam siebie: czyim życiem żyję?
Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016), który w 2018 roku nominowany był do nagrody literackiej Nike i literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka Księga Wyjścia. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.
26.09, sobota, godz. 19:00 – Sylwia Chwedorczuk – badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.
22.10, sobota, godz. 20:00 – SPOTKANIE ONLINE – Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016), który w 2018 roku nominowany był do nagrody literackiej Nike i literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka Księga Wyjścia. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.
02.11, poniedziałek, godz. 19:00 – Małgorzata Żerwe – autorka książki "Życie grobowe", artystka wizualna, publicystka i dziennikarka radiowa, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw. Jako twórczyni słuchowisk i reportaży współpracuje z niemieckimi rozgłośniami RBB, Deutschlandfunk, WDR oraz stacjami CBC z Kanady i ABC z Australii. Zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach radiowych, w tym Grand Prix Marulić. Jest członkinią Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska oraz laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2000, 2008 i 2009), stypendystką Ministerstwa Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego.
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl