Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (46) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (15) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Literacki ogień: Sylwia Chwedorczuk

Literacki ogień nie skończył się wraz z Bulwar[t]em Sztuki 2020 – ogrzejecie się przy nim również jesienią tego roku. Już 26 września zapraszamy na rozmowę na temat książki Sylwii Chwedorczuk „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”.

WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE: KLIKNIJ TUTAJ

„Jesteś moim szczęściem, moją wieczną potrzebą, wiecznym głodem (…) moją miłością”.

Napisały do siebie ponad 2400 listów. Z czego, trzy tysiące dziewięćdziesiąt stron w ciągu zaledwie dwóch lat (od listopada 1945 r. do stycznia 1948 r.). Podobnego przypadku nie było dotąd w historii polskiej literatury. Podczas tegorocznego Festivalu Big Book Agata Passent powiedziała, że ich miłość zamieszkała w listach. 

Mowa o Marii Dąbrowskiej, wybitej powieściopisarce, znanej m.in. za sprawą „Nocy i dni”, i Annie Kowalskiej, powieściopisarce, nowelistce i redaktorce, którą Sylwia Chwedorczuk wydobywa w swojej książce z mroków zapomnienia. Wielu zapamiętało ją jako „tę od Dąbrowskiej”, niewielu wie, że studiowała filologię klasyczną i skończyła romanistykę. Znała grekę, łacinę, angielski, niemiecki, biegle mówiła po francusku. Była autorytetem dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig. Do swojej twórczości zwykle odnosiła się krytycznie, ale pisać nie przestawała. Była w związku z Marią Dąbrowską przez ponad dwadzieścia lat. Swoje życie dzieliły między Warszawę i Wrocław, oraz swoich życiowych partnerów – Jerzego Kowalskiego i Stanisława Stempowskiego. Zamieszkały razem dopiero po ich śmierci w 1954 r., wychowując wspólnie Tulę – córkę Anny Kowalskiej. Nigdy nie nazywały siebie lesbijkami ani osobami biseksualnymi. Uważały, że miłość, to miłość. „Jest albo jej nie ma”. Kocha się konkretną osobę, bez względu na płeć, a nie ze względu na nią. „Wszystko nas dzieli, ale nic nie może rozdzielić” – napisała w jednym z listów Kowalska.

Obie miały jednak świadomość, że miłość homoseksualna jest narażona na krytykę otoczenia. Dąbrowska bała się tej opinii znacznie bardziej niż Kowalska, ale była przekonana, że jeśli w osobach tej samej płci zrodzi się uczucie, to należy do niego stosować reguły obowiązujące w związkach heteroseksualnych. Jak te reguły wyglądały w ich przypadku? Z czym się musiały obie mierzyć? O tym wszystkim porozmawiamy z autorką książki już 26 września, o godz. 19.00 w ramach cyklu „Ogień literacki”.

Książka „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”, to nie tylko opowieść o wielkiej miłości, ale również o życiu literackim przedwojennego Lwowa i czasach wojny. O powstaniu warszawskim, odradzającej się po wojnie stolicy i Wrocławiu, a przede wszystkim o niezwykłej osobowości jaką była Anna Kowalska. Sylwia Chwedorczuk wydobywa ją w swojej książce z mroku zapomnienia. Przypominając nie tylko o jej wielkim uczuciu, ale również twórczości i odradzającym się po wojnie życiu literackim.

O książce:

Ta książka ma w sobie wszystko, co potrzebne dobrej historii: pasję, miłosną grę. Namiętność miesza się tu z nienawiścią, a podziw ze znużeniem. Pozornie pełna sprzeczności, barwna, prawdziwa opowieść. Do tego w tle kręci się mała i wielka historia (dwie wojny światowe). To się czyta jednym tchem. 

Angelika Kuźniak

O autorce:

Sylwia Chwedorczuk – badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.


Harmonogram spotkań w ramach cyklu Literacki ogień

26.09, sobota, godz. 19:00 – Sylwia Chwedorczuk – badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.

22.10, sobota, godz. 19:00 – Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016), który w 2018 roku nominowany był do nagrody literackiej Nike i literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka Księga Wyjścia. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

02.11, poniedziałek, godz. 19:00 – Małgorzata Żerwe – autorka książki "Życie grobowe", artystka wizualna, publicystka i dziennikarka radiowa, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw. Jako twórczyni słuchowisk i reportaży współpracuje z niemieckimi rozgłośniami RBB, Deutschlandfunk, WDR oraz stacjami CBC z Kanady i ABC z Australii. Zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach radiowych, w tym Grand Prix Marulić. Jest członkinią Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska oraz laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2000, 2008 i 2009), stypendystką Ministerstwa Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego.


 Wejściówka: 10 zł.

Zakup wejściówek: https://bilety.laznianowa.pl lub w kasie Teatru.

Liczba miejsc ograniczona.

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP