Tagi
#monodram  (10) #Koncert życzeń  (21)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Reżyseria: 
Yana Ross
Dramaturgia: 
Aśka Grochulska
Muzyka: 
Tomasz Wyszomirski
Scenografia: 
Simona Biekšaitė
Reżyseria światła: 
Mats Öhlin
Kurator Projektu: 
Marcin Zawada
Autor
Franz Xaver Kroetz
obsada:
Danuta Stenka

Koncert życzeń

Premiera: 09.01.2015 19:00 Czas trwania: 75 minut Cena: 80/50 zł
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/TR Warszawa/Festiwal Boska Komedia

Najbliższe pokazy:
25 września, godz. 18:00 i 20:30 

Bilety dostępne: KLIKNIJ TUTAJ

„Aktorka zagrała dramat samotności koncertowo, radząc sobie doskonale w każdej sytuacji, włącznie z tymi, w których musiała zbliżyć się do granic aktorstwa”.

/ Zdzisław Pietrasik, www.pietrasik.blog.polityka.pl

Koncert życzeń wydaje się czymś unikalnym w polskim teatrze. To propozycja innej tematyki i estetyki niż te nasze mainstreamowe. Yana Ross przestawia zwrotnicę. Trzeba jechać w tę stronę, ku formom hybrydalnym, na pogranicze performansu i minimalizmu, uciekać od scenicznego gadulstwa i aktorskich aktów strzelistych. Choćby na chwilę.”
/ Łukasz Drewniak, teatralny.pl

Koncert życzeń Xaviera Kroetza, koprodukcja nowohuckiej Łaźni Nowej i TR Warszawa z wybitną rolą Danuty Stenki, to pełna suspensu nuda życia, którą ogląda się niczym hitchcockowski thriller.”
/ Łukasz Maciejewski, „Wprost”

(z recenzji spektaklu)


Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xavera Kroetza. Koncert życzeń w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań.

Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej „cywilizacji mieszczańskiej”. Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację.

Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego. 

„Karl Marx definiuje rewolucję jako czas, kiedy masy mają już dość opresji, a elity nie są w stanie ich dłużej kontrolować. Ale co jeśli finansowa elita poszła z duchem czasu i wypracowała sposób, żeby zająć masy konsumpcjonizmem, mamiąc je codziennymi, drobnymi nagrodami i przyjemnościami, które w sam raz wystarczają, żeby zapomnieć o cierpieniu wynikającym z bezsensowności cyklu życia? Prowokacyjna teza Kroetza podaje w wątpliwość akt samobójstwa jako rodzaj manifestacji wolnej woli i oznakę rewolucji, która, paradoksalnie, obraca się przeciw samej sobie i staje się rodzajem ciągłej porażki (poprzez usunięcie się ze społeczeństwa samego buntownika)” – mówiła przed premierą reżyserka spektaklu, Yana Ross.


Pokazy przedpremierowe spektaklu odbyły się w ramach festiwalu Boska Komedia.

 

Tekst: Franz Xavier Kroetz

Tłumaczenie: Danuta Żmij-Zielińska

Radio show: Aśka Grochulska/Wojciech Mann
Głos prowadzący audycję radiową: Wojciech Mann

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/TR Warszawa/Festiwal Boska Komedia

 www.trwarszawa.pl

Reżyseria: 
Yana Ross
Dramaturgia: 
Aśka Grochulska
Muzyka: 
Tomasz Wyszomirski
Scenografia: 
Simona Biekšaitė
Reżyseria światła: 
Mats Öhlin
Kurator Projektu: 
Marcin Zawada
Autor
Franz Xaver Kroetz
obsada:
Danuta Stenka

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP