Tagi
#koprodukcja  (8) #Boska Komedia  (45) #Kalkstein  (8)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Kalkstein/Czarne Słońce

Premiera: 05.12.2015 18:00 Czas trwania: 120 minut Cena: 30 / 50 zł
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Festiwal Boska Komedia

Spektakl „Kalkstein/Czarne Słońce" powstał w oparciu o historię Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – Polaka o niemieckich korzeniach, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, agenta gestapo odpowiedzialnego za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa, denuncjatora ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa, a także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda, pisarza marynisty, scenarzysty, autora scenariusza popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”. To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.


W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną - za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. "Kalkstein/Czarne Słońce" to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.

 

Spektakl powstał przy wsparciu funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

 

Media o spektaklu:

„Biografia bohatera jest wpleciona w sieć mitów, stereotypów, symboli polskości. Sieć gęstą i nie do końca odpowiadającą konkretnym realiom. "Kalkstein" jest bowiem wielkim, hałaśliwym fantazmatem. Pod przewodnictwem Ojczyzny we własnej osobie.”
Łukasz Badula, Kultura Online

 

„[Spektakl jest] ciekawy nie tylko przez życiorys głównego bohatera, ale także przez jego interpretację. Otóż nie widzimy na scenie realistycznie przedstawionej opowieści o Kalksteinie, bowiem jego życie staje się pretekstem do dyskusji o tym, jak dziś jest pojmowany patriotyzm i czym jest dla nas tożsamość narodowa. (…) Nawet jeśli nie przepadacie za mało subtelną estetyką współczesnego teatru, zobaczcie go koniecznie.”
Magda Huzarska-Szumiec, „Gazeta Krakowska”

 

"Autorka tekstu spektaklu, Julia Holewińska, napisała sztukę, która chce mierzyć się z polskością. I robi to w sposób wyrazisty. To dlatego właśnie nie brakuje tu mocnych słów. Bo reżyserka i autorka chcą mówić o upadku symboli narodowych i społecznej martwicy.(...) to debiut więcej niż obiecujący."
Łukasz Gazur, "Dziennik Polski"

 

 

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP