Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (45) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (10) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (13) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Reżyseria: 
Marcin Liber
Aktorzy: 
Beata Zygarlicka
Scenografia: 
Grupa Mixer
Autor
Marcin Liber

ID

Premiera: 11.12.2008 19:00 Czas trwania: 60 minut Cena:
Produkcja: Teatr Współczesny w Szczecinie w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie oraz TEMPS D’IMAGES 2008/CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Trzy reportaże. Trzy dusze. Trzy ciała. Kim jest jednak tancerz, którego siostra-bliźniaczka została zamordowana podczas II Wojny Światowej, a on – ten, który przeżył - przebiera się w damskie fatałaszki? Kim jest przodowniczka pracy, która całe życie jak prawdziwy, silny mężczyzna stawiała bloki z cegieł ku czci Polski Ludowej? I kim w końcu jest sportsmenka faszerowana sterydami w NRD, wygrywająca dosłownie każde zawody?

Posłuchajmy opowieści Haidi, Sylwina I Marii. Cieszmy się i smućmy, że nam to nie grozi. Cieszmy się i łudźmy, że nam to nie grozi. Co za szczęście, ze jesteśmy szczęśliwi, że żyjemy weseli, że jesteśmy żywi w swoim jednoznacznym ciele.
 
Otwórzmy serca na to, co oferuje nam Tajna Policja. Dajmy się tuczyć sałatką ze sterydów. Nie bójmy się znaleźć pod kołami historii. Wprawdzie zostaniemy oszukani, porzuceni jak śmiecie, a na koniec rozjechani na miazgę, ale ile wrażeń po drodze.

Zamknijmy serca na to, co oferuje nam Tajna Policja. Nie dajmy się tuczyć sałatką ze sterydów. Uciekajmy z drogi kołom historii.

-    Wszyscy się cieszą
-    I wszyscy klaszczą
-    Klaszczą pedały
-    Klaszczą agenci
-    Klaszczą trenerzy
-    I prezydenci
-    A dusza tańczy
-    Tańczą ją ciała
-    Bo dusza zawsze
-    Jest Doskonała!

Dajmy sterydy naszym dzieciom
nie żałujmy im niczego
dajmy sterydy i inne prochy
Życzmy wszystkiego najlepszego

Dajmy sterydy naszym dzieciom
Nie żałujmy, bo ich potrzebują
niech odkryją, kim są naprawdę
Kiedyś nam od serca podziękują

Spektakl na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radłowskiej.

MUZYKA: LOCOSTAR 

TEKST PIOSENEK, WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA: MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK

GRAFIKA: HUNCWOT

OBRAZY, ZDJĘCIA: LIDIA KRAWCZYK, WOJTEK KUBIAK

VIDEO: OCZY NIEBIESKIE

 

Media o spektaklu:

Posłuchajmy opowieści Heidi, Sylwina i Marii. Cieszmy się i smućmy, że nam to nie grozi. Co za szczęście, że jesteśmy szczęśliwi, że żyjemy weseli w swoim jednoznacznym ciele.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

„Id” jest potrójną opowieścią o transgresji w inną płeć. Liber wybiera sytuacje ekstremalne. Jakby chciał sprawdzić, czy można na płeć i totalitaryzm patrzeć jak na równorzędne systemy opresji. Aktorzy przeskakują od jednego stereotypu do drugiego. Rysują, a potem zamazują granice między prywatnością aktora i postacią, wychodzą z ról, niby improwizują, zagadują losy swoich bohaterów prozaiczną paplaniną (…), pokazują, że teatr może unieważnić wszelkie podziały.

Łukasz Drewniak, Dziennik

Reżyseria: 
Marcin Liber
Aktorzy: 
Beata Zygarlicka
Scenografia: 
Grupa Mixer
Autor
Marcin Liber

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP