Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (45) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (10) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (13) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Fufua. Baśń z czarnego lądu

Premiera: 20.06.2013 17:00 Czas trwania: 80 minut Cena: 20 zł ulgowe, 30 zł normalne, 50 zł rodzinne (2+1), każde następne dziecko 15 zł
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Projekt warsztatowy "Fufua. Baśń czarnego lądu." to baśniowy spektakl o przemijaniu, przedstawiony z perspektywy dzieci i osób dojrzałych. Bezpośrednią inspiracją dla scenariusza były elementy folkloru Czarnego Lądu, zaczerpnięte z tradycyjnych baśni afrykańskich. Snuty niczym tradycyjna gawęda, w której pobrzmiewają pełne egzotyki echa plemiennych pieśni i tanecznych rytmów.

*FUFUA - w języku suahili oznacza "wrócić do życia po śmierci"

Projekt Marii Spiss przeniósł widza w świat pełnego magii kontynentu. Bohaterowie naszej baśni wyruszyli w wędrówkę pomiędzy światem żywych i umarłych, pełną fascynujących zdarzeń i zaskakującego poczucia humoru. Przemierzając głębokie puszcze, bezkresne sawanny i wioski plemion Czarnej Afryki, wspólnie odkryją odpowiedzi na pytania nie zawsze łatwe, gdyż dotykające tego, co ostateczne w życiu każdego człowieka, bez względu na wiek i pochodzenie.

Mimo niełatwego emocjonalnie tematu, opowiedziana historia pokazuje, iż jednak nie przemijamy, a ślad po nas trwa na zawsze w opowieściach, które po sobie pozostawiamy. W spektaklu uwidacznia się to szczególnie wyraźnie w dialogu łączącym najmłodsze i najstarsze pokolenie. Założeniem projektu było spotkanie amatorów - dzieci i starszych osób. Z castingu wyłoniono ośmioro uczestników: czworo dzieci w wieku od 9 do 10 lat i czworo dorosłych w wieku od 60 do 73 lat. Celem projektu, oprócz efektu artystycznego jest budowanie wspólnoty wokół teatru, poszerzanie kręgu jego odbiorców i spontaniczna radość tworzenia. Dla wszystkich uczestników spektakl będzie debiutem scenicznym.

Aktorzy o sobie:

Dominik Szary  (opowiada mama):
Dominik jest bardzo wszechstronny. Chciałby robić wiele rzeczy, wiele go interesuje. Gra w piłkę nożną, w kosza, pływa, jeździ na desce snowboardowej, chciałby jeszcze tańczyć, ale brak mu czasu. Zaproponowałam Dominikowi casting - spodobał mu się, lubi wstępować na scenie, lubi publiczność, bawi go to, jest to kolejne doświadczenie w jego życiu. Ma łagodną naturę, bardzo dobre serce, lubi pomagać innym. Jest bardzo dobrym dzieckiem.

Ada Wójtowicz:
Jestem ciekawą życia starszą kobietą. Lubię śpiewać (śpiewam w chórze), tańczyć, pozdróżować. Przez kilka lat mieszkałam w Nowym Jorku. Obecnie bardzo chętnie uczestniczę w zajęciach teatralnych.

Tomek Podolak:
Urodziłem się w 2002 roku. W 2010 zostałem złotym medalistą Destination Imagination. Mówią na mnie "człowiek orkiestra". Interesuję się sztuką: muzyką, tańcem, malarstwem, teatrem i kinem. Bardzo lubię zagadki logiczne i budować różne konstrukcje. Eksperymenty chemiczne i przyrodnicze to moje hobby, a największą pasją jest gra na trąbce. Lubię występować na scenie. Kontakt z publicznością i brawa! Postanowiłem podjąć wyzwanie na deskach prawdziwego teatru i jest super! Nowe wyzwania do zrealizowania i poznawanie ciekawych ludzi jest dla mnie dużą przygodą. Świat jest pełen tajemnic i możliwości, a ja chcę jak najwięcej ich poznać. W przyszłości chcę jednak zostać architektem.

Barbara Waksmańska:
Jestem dość żwawą staruszką na emeryturze. Co robię? Kłócę się z córką, chodzę na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Politechnice Krakowskiej. Chodzę tam na wykłady i inne zajecia nazywane szumnie sympozjami i seminariami (zdarza się, że mnie prostują, np. nie wykłady tylko seminaria, nie gimnastyka tylko seminarium rekreacyjno-ruchowe, itp), uczę się angielskiego, choć bez specjalnych efektów (ponoć nauka języka najlepiej stymuluje szare komórki), trochę czytam to i owo, czasem piszę limeryki okolicznościowe dla przyjaciół, czasem idę do teatru, opery, do kina, spotykam się z przyjaciółmi na rozmowy mniej lub bardziej zasadnicze (bądź zwykłe pogaduchy), czasem podróżuję... Ostatnio biorę udział w warsztatach kreatywnego pisania w ramach projektu Saga w Willi Decjusza, co mnie bardzo interesuje.
Dlaczego tu jestem? Chciałam spróbować jak to jest w prawdziwym teatrze. Dotychczas próbowałam, jak to jest w teatrze amatorskim, gdzie znalazłam się przez przypadek i bardzo mi się spodobało. Niestety zespół się rozsypał po 3 latach. Częściowo wskutek zejścia, częściowo wskutek Alzhaimera,cześciowo wskutek osłabnięcia pamięci i wreszcie osłabnięcia chęci. Poza tym Łaźnia ma reputację teatru otwartego i niekonwencjonalnego. Jak się nie skusić?

Marysia  Łoś (opowiada mama):
Uwielbia scenę i wszelkiego typu występy artystyczne, od tańców po śpiew. Kocha pozować do zdjęć. Już w przedszkolu brała udział w przeglądach i konkursach. Jest uczennicą II klasy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych PMS I st. im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, kierunek: fortepian oraz II klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Wincentego Pallottiego w Krakowie o profilu taneczno- muzycznym. Śpiewa również w chórze szkolnym. Teatr to nasz pomysł, żeby Marysia mogła realizować swoje pasje, czegoś nowego się nauczyć i przeżyć przygodę, ale przede wszystkim, aby się bardzo dobrze bawić, (nie wiedziała o naszym zgłoszeniu do momentu telefonu od Państwa). Mieszkamy w dużym mieście o ogromnych tradycjach i grzechem byłoby nie korzystać z możliwości, jaką jest między innymi Państwa projekt.

Anna Kozłowska:
Moje bycie emerytką nie ogranicza się wyłącznie do pobierania comiesięcznego świadczenia,  wręcz przeciwnie - pozwala realizować się w różnych dziedzinach życia. W życiu miałam przygodę z tańcem i sceną. Lubię czytać - od beletrystyki do polityki. Lubię teatr, taniec (tańczę w klubie tanecznym), dokumentuję też wydarzenia w kronikach rodzinnych i nie tylko, realizuję się  w tak zwanych pracach na rzecz społeczności lokalnej. Przyszłam tutaj, ponieważ chciałam spróbować czegoś nowego, zaciekawił mnie temat projektu oraz jego przedstawienie, z jednoczesnym udziałem starszych i dzieci. Chcę też zachęcić innych do odwiedzania teatru i do udziału w podobnych zajęciach.
 
Maja Kubala-Matwiejczyk:
Bardzo lubię teatr, często uczestniczę w przedstawieniach szkolnych, różnych konkursach poetyckich i recytatorskich. kiedy dowiedziałam się od mojej wychowawczyni o możliwości wzięcia udziału w prawdziwym spektaklu teatralnym, zapragnęłam sprawdzić się w tej roli. Chciałam poznać teatr od środka i przeżyć ciekawą przygodę.

Animacje: Joanna Wójcik

Video: Jarek Moździerz

Praca z głosem: Hanka Wójciak

 

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP