Tagi
#Boska Komedia  (46) #Inferno  (3)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Reżyseria: 
Justyna Sobczyk
Autor

Boska Komedia 2019: Rewolucja, której nie było

Spektakl powstał jako bezpośredni odzew na protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.
Teatr 21 i reżyserka Justyna Sobczyk, pracujący od dawna z osobami z zespołem Downa i ich najbliższymi, nie mógł przejść obojętnie wobec tej dramatycznej sytuacji, która znalazła się w centrum zainteresowania Polaków, mediów i zakończyła wstrząsającym popisem pychy polityków, powołujących się na co dzień na chrześcijańskie zasady.
Reżyserka zdecydowała się przypomnieć wydarzenia w formie spektaklu-koncertu. Nie jest on rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w Sejmie.
Autorzy i aktorzy doszli do wniosku, że protest zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale także zapis solidarności. To transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. One również stanowią kanwę spektaklu. Ale najważniejsze są pytania padające ze sceny: o to, co wydarzyło się w parlamencie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce i o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Bo dopiero wtedy będzie można mówić o rewolucji, jakiej do tej pory nie było.
Najbardziej wstrząsające jest to, że potrzeby osób z niepełnosprawnościami nie są wygórowane, tylko podstawowe. Tym większy szok wywołuje lekceważenie ich przez polityków.


Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
Ruch sceniczny: Justyna Wielgus
Kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
Reżyseria światła: Sebastian Klim
Muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

Obsada: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

Reżyseria: 
Justyna Sobczyk
Autor

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków

 

Bilety tel.: 12 680 23 41

bilety@laznianowa.pl

 

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20

biuro@laznianowa.pl      

 

BIP