Tagi
#Boska Komedia  (46) #Inferno  (3)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Reżyseria: 
Kornél Mundruczó
Autor
Kata Wéber

Boska Komedia 2019: Cząstki kobiety

Kolejny polski znakomity spektakl Kornéla Mundruczó, światowej sławy reżysera filmowego i teatralnego, który „Nietoperzem”, poprzednią realizacją w TR Warszawa, wygrał Boską Komedię w 2013 roku.

Węgierski reżyser tym razem skorzystał ze swojego filmowego kunsztu, by połączyć teatralną tkankę żywego planu z fascynującymi ujęciami realizowanymi w teatrze przez utalentowanych aktorów. Rzadko się zdarza, by zagraniczni artyści z tak dużym wyczuciem weszli w skórę Polaków, odsłaniając ich dylematy związane z tematem narodzin, małżeństwa, związków międzyludzkich, rodziny, ale i rodzinnych napięć – na tle politycznym oraz generacyjnych nieporozumień. Fascynujące jest to, że Mundruczó czerpie z instrumentarium uważanych za podrzędne konwencji opery mydlanej, serialu, telewizyjnego tasiemca. A przecież uzyskuje efekt niezwykle wyrafinowany, który rodzi się na granicy pastiszu i reality show na wyciągnięcie ręki widza.

Dzięki autorce Katy Wéber w centrum opowieści jest sytuacja kobiet walczących o prawo do decydowania o własnym życiu, realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Trzydziestoletnia Maja mierzy się z osobistym kryzysem. Aby wyjść z życiowego zakrętu i odrodzić się, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. Pytanie brzmi, czy znajdzie motywację, aby zawalczyć o siebie, i jaką cenę zapłaci za wyjście z życiowego zakrętu? Jednocześnie droga, którą przemierza Maja, jest drogą everywoman – każdego z nas, bo każdy z nas wie, co to jest miłość, wściekłość, rozczarowanie i uleczenie, kojarzone dziś z intymnością.


Reżyseria: Kornél Mundruczó
Tekst i dramaturgia: Kata Wéber
Scenografia i kostiumy: Monika Pormale
Muzyka: Asher Goldschmidt
Reżyseria świateł: Paulina Góra

Obsada: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska

Reżyseria: 
Kornél Mundruczó
Autor
Kata Wéber

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków

 

Bilety tel.: 12 680 23 41

bilety@laznianowa.pl

 

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20

biuro@laznianowa.pl      

 

BIP