Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (41) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (104) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #happening  (3) #instalacja  (4) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (95) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (24) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (9) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (54) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (8) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (20) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

KINO PLENEROWE

Wakacyjna Akademia Kina Polskiego z Łukaszem Maciejewskim oraz cykl DZIKIE HISTORIE

 

KINO NA PIĄTKĘ

Wakacyjna Akademia Filmu Polskiego na pewno będzie mało akademicka. Żadnych referatów, kolokwiów, egzaminów i pał ze sprawowania. Chodzi o wspólną frajdę z oglądania kina, polskiego kina, często z udziałem twórców.

Wybierając tytuły pokazów plenerowych w ramach "Bulwar(t)u" nie skupiałem się na aktualności, nie porządkowałem tytułów w kluczu chronologicznym czy tematycznym, zależało mi natomiast na tym, żeby zaprezentować takie tytuły z ostatnich lat, które prowokowałyby do dyskusji, zachwycały, ale i niepokoiły. Nie będzie zatem komedii romantycznych, podrabianych kryminałów i innych produktów filmopodobnych, wspólnie zobaczymy natomiast filmy zaakceptowane zarówno przez widzów jak i krytykę, docenione na międzynarodowych festiwalach, świadomie wzbogacające obowiązujący język filmowy o nowe, twórcze punkty odniesienia. W programie znalazło się zatem miejsce zarówno dla gatunkowych hybryd łamiących konwencję musicalu w rodzaju "Córek Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, jak i postmodernistycznego thrillera w reżyserii Marcina Koszałki "Czerwony pająk", czy otwierającego cykl, mrocznego, intrygującego "Demona" w reżyserii Marcina Wrony. W ramach "Bulwar(t)u" pokażemy także dowcipne komediodramaty ("Moje córki krowy", „Kebab & Horoscope”), wspaniałe kino obyczajowe ("Chce się żyć") filmy historyczne ("Niewinne") i muzyczne ("Jesteś Bogiem"). Gośćmi projekcji plenerowych bedą aktorzy, producenci, kompozytorzy i oczywiście reżyserzy wybranych tytułów. Jestem przekonany, że rozmowy z zaproszonymi gośćmi stanowić będą ciekawe uzupełnienie samych projekcji, pozwolą widzom na odkrywanie innej, nieoczywistej perspektywy.

Przede wszystkim jednak chciałbym żeby kino letnie "Bulwart(t)u" nie było letnie. Łatwe, nijakie i konwencjonalne. Będę uszczęśliwiony jeżeli widzowie pierwszej edycji Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego wpiszą sobie do indeksów dobrą ocenę. Najchętniej piątkę. Może być z plusem.

Łukasz Maciejewski

 

22.06 czwartek 20:00 Demon – spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorkami Katarzyną Gniewkowską i Mają Barełkowską

29.06 czwartek 20:00 Moje córki krowy - spotkanie Łukasza Maciejewskiego z kompozytorem Bartoszem Chajdeckim i aktorem Marianem Dziędzielem

6.07 czwartek 20:00 Chce się żyć – przed projekcją wprowadzenie do filmu

13.07 czwartek 20:00 Jesteś Bogiem - przed projekcją wprowadzenie do filmu

20.07 czwartek 20:00 Córki dancingu - spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorką Martą Mazurek

27.07 czwartek 20:00 Czerwony Pająk -  spotkanie Łukasza Maciejewskiego z reżyserem Marcin Koszałką i producentką Agnieszką Kurzydło

3.08  czwartek 20:00 Kebab & Horoscope -  spotkanie Łukasza Maciejewskiego z reżyserem Grzegorzem Jaroszukiem, aktorką Basią Kurzaj i producentką Agnieszką Kurzydło

10.08 czwartek 20:00 Niewinne - przed projekcją wprowadzenie do filmu

Wprowadzenie do filmów: Michał Gil, Magdalena Miśka-Jackowska

 

DZIKIE HISTORIE

Tegoroczne plenerowe Kino Bulwar(t) ma w sobie element dzikości: zarówno tej wynikającej z braku oswojenia i pierwotności natury, jak również tej odnoszącej się do przewrotności i nieprzewidywalności historii. W ramach „Dzikich historii” Zapraszamy na trzy podcykle, podejmujące tematykę towarzyszącą tegorocznej edycji Nowego Bulwar(t)u Sztuki: natury, tradycji i kultury. Każde z tych zagadnień będziemy badać z różnych stron, podziwiać, śledzić, poddawać refleksji. A przede wszystkim: przyjemnie – jak to nad Zalewem Nowohuckim – spędzać przy nich czas.

Każda projekcja będzie poprzedzona wprowadzeniem do filmu.
Kino „Dzikie” Historie odbywa się we współpracy z Kinem Agrafka.

 

WALKA ŻYWIOŁÓW

Pierwszy z cykli w ramach kina plenerowego w przewrotny sposób odnosi się do tematu natury: dotyka żywiołów rozumianych jako moc i potęga przyrody, ale także siły ludzkiego jej oblicza. Walka żywiołów to walka o przetrwanie – czy to dosłowna jak w obsypanej nagrodami „Zjawie”, bohaterska niczym w imponującym „Królestwie”,  czy przewrotna jak w zakręconych i prawdziwie dzikich „Dzikich historiach”.

18.06 niedziela 21:30 Królestwo” (2015), reż. Jacques Perrin

Dokument, który ogląda się z napięciem godnym najwyższej klasy kina kryminalnego. Twórcy „Makrokosmosu” i „Oceanów” wkraczają tym razem do królestwa zwierząt, obserwując ewolucję natury od epoki lodowcowej do dzisiaj. Przepiękne zdjęcia pozwalają przyjrzeć się życiu zwierząt lądowych z ich perspektywy, z zapartych tchem śledzić walkę o przetrwanie i życie w przyrodniczo dziewiczych warunkach.

„Królestwo” to wizualne widowisko tym bardziej wstrząsające, że pokazujące realne życie, dziejące się tuż obok nas i przez nas niszczone. Czyta Krystyna Czubówna.

 

25.06 niedziela 21:00Leonardo di Caprio walczy z żywiołami” (2016), reż. Alejandro González Iñárritu

„Zjawa” została uznana przez wielu krytyków za najlepszy i najważniejszy film 2016 roku, laureat Złotego Globa, nominowany do Oscara w 12 kategoriach, z nagrodzoną złotą statuetką kreacją Leonarda DiCaprio. Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami film to naturalistyczny obraz walki o przetrwanie z dala od cywilizacji.

Legendarny podróżnik i odkrywca Hugh Glass zostaje brutalnie zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą. Dzięki niezwykłej sile woli Glass pokonuje przeciwności losu, by odnaleźć siebie i wymierzyć sprawiedliwość wrogom. Ten epicki obraz ukazuje niezwykłą siłę ludzkiego ducha, trzymając w napięciu i wciągając widza bez reszty.

 

2.07 niedziela 21:00Dzikie historie” (2014), reż. Damián Szifron

Histerycznie zabawna opowieść o codziennych frustracjach i zemście, którą już nie tylko poprzysięgamy światu, ale zaczynamy ją realizować. „Dzikie historie” to zbiór historii w konwencji czarnej komedii: zdradzana panna młoda, ofiara gangsterskich porachunków, kierowca, któremu ktoś zajechał drogę i mężczyzna zmęczony absurdami biurokracji to część bohaterów, którzy odsłaniają mroczną stronę ludzkiej duszy.

„Dzikie historie” Damiána Szifrona – film, którego produkcją zajął się Pedro Almodóvar – zdobył grono międzynarodowych fanów. Nagrodzony BAFTą, nominowany do Oscara, pokazywany w Cannes – za każdym razem zachwycał krytyków.

 

POWRÓT DO KORZENI

W ramach drugiego cyklu Kina Bulwar(t) co tydzień będziemy przenosić się w inny zakątek świata, aby poznać inspirującą historię o poszukiwaniu własnej tożsamości. W pięknym „Mustangu” na drodze jej znalezienia staje tradycja i społeczny konserwatyzm. „Sugar Man” swoje prawdziwe oblicze – muzycznej gwiazdy – odkryje dopiero po czterech dekadach, zaś „Honorowy obywatel” w poszukiwaniu własnego „ja” dociera do rodzinnego, argentyńskiego miasteczka. Trzy filmy to piękna filmowa podróż obrazująca wieloznaczność tradycji i przewrotność zanurzonych w nią ludzkich losów.

9.07 niedziela 21:00Mustang” (2015), reż. Deniz Gamze Ergüven

Nominowany do Oscara i uznany za najlepszy film europejski w 2015 roku debiut młodej reżyserki Deniz Gamze Ergüven, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet. Obsypane nagrodami dzieło to opowieść o dorastaniu, która została uznana za piękną metaforę współczesnej Turcji.

Pięć pełnych życia i żywiołowych sióstr, wychowywanych przez babcię i surowego wuja, zostaje przygotowywanych do pełnienia roli żon. Ich pasje, życiowe aspiracje i silne pragnienie wolności zderzają się z konserwatywnym światopoglądem opiekunów i społeczności. Bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

16.07 niedziela 21:30Sugar Man” (2012), reż. Malik Bendjelloul

„Sugar Man” to filmowy fenomen na całym świecie: laureat Oscara w 2013 roku oraz rekordowej ilości nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach.

Zaskakująca i niewiarygodna (choć prawdziwa) historia życia Sixto Rodrigueza, któremu przepowiadano wielką karierę, a który przepadł bez wieści na cztery dekady. Prawda o jego życiowej drodze i wyborach okazała się bardziej fantastyczna niż najbardziej szalone pomysły hollywoodzkich producentów. „Sugar Man” to pełna muzyki pochwała życia i uniwersalna opowieść o potędze losu.

23.07 niedziela 21:00Honorowy obywatel” (2016), reż. Gastón Duprat, Mariano Cohn

Argentyński film o powrocie pisarza-Noblisty do miasteczka, w którym się wychował, które opisywał i o którym chciałby zapomnieć. Daniel zderza się w Salas z prowincjonalną mentalnością, lokalnymi układami i hierarchiami oraz własną przeszłością.

W rolę Daniela Mantovaniego wcielił się Oscar Martinez, tworząc fascynującą kreację próżnego mizantropa, a przy tym człowieka wyrafinowanego, inteligentnego i o dużej sile charakteru. Został za nią nagrodzony m.in. na festiwalu w Wenecji.

 

DO TRZECH RAZY SZTUKA

W ramach ostatniego cyklu plenerowego Kina Bulwar(t) dokonamy trzech różnych spojrzeń na kulturę. Za każdym razem będzie to perspektywa poszerzająca wizję tego, jak rozumiemy dziś sztukę. Wraz z Jiro dostrzeżemy ją w dziedzinach nieoczywistych, wymagających jednak nie lada kunsztu i zmysłu prawdziwego artysty, śledząc losy Amy Winehouse, uświadomimy sobie, jak wszechobecność mediów wpływa jego życie, zaś bohaterowie Jarmuscha pokażą, że żyć sztuką, to mieć poczucie wiecznego nienasycenia.

30.07 niedziela 21:00Jiro śni o sushi” (2011), reż. David Gelb

Jiro Ono jest największym na świecie mistrzem sushi. 85-letni właściciel małej knajpki w tunelu metra snuje wizje na temat przyrządzanych przez siebie potraw. Z opowieści kucharza wyłania się postać pełnego pasji i poświęcenia artysty. Dokument Davida Gelba to elegancka i pełna humoru narracja o mistrzu sushi, a zarazem wgląd w kulturę Japonii. Przede wszystkim jednak to próba pokazania, że proste, codzienne czynności mogą przynosić spełnienie, jeśli potraktuje się je w kategoriach sztuki.

5.08 sobota 22:00Amy” (2015), reż. Asif Kapadia

Prawdziwa historia gwiazdy muzyki Amy Winehouse, która tragicznie zmarła w wieku 27 lat. „Amy” to nie tylko pogłębiony portret psychologiczny inteligentnej młodej kobiety, która w rekordowym czasie osiąga szczyty sławy, ale także trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów – często prywatnych i osobistych, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. W tym przejmującym dokumencie poznajemy gwiazdę właściwie oczami jej samej. Historia – owacyjnie przyjęta na licznych festiwalach i nazwana najlepszym muzycznym dokumentem ostatnich lat –wzrusza i porusza, a także równie wiele mówi o niszczycielskiej sile showbiznesu.

13.08 niedziela 21:00Tylko kochankowie przeżyją” (2013), reż. Jim Jarmusch

Cóż może być piękniejszego niż wieczni kochankowie, winylowe płyty, zaułki i bary Tangieru, nocne jazdy samochodem po Detroit i lody ze świeżej krwi? „Tylko kochankowie przeżyją” to klimatyczna i niebanalna love-story ze świetnymi rolami Tildy Swinton i Toma Hiddleston. Po pokazie filmu Jima Jarmusha w Cannes okrzyknięto go „wybitnym” i „arcydziełem”.

Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu. 

Data publikacji
14 czerwca 2017

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Następna Poprzednia
Bulwar(t) Sztuki: Muzyka
Bulwar(t) Sztuki: Scena Nocy Letniej