Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (41) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (104) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #happening  (3) #instalacja  (4) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (95) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (24) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (9) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (54) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (8) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (20) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Muzyka

W ramach Muzyki na Bulwar(t)cie w tym roku proponujemy dwa cykle: Bulwar(t) ETNO oraz Klasykę na żywo. Pierwszemu towarzyszy szept Poety: A to Polska właśnie, będziemy bowiem powracać do korzeni polskiej muzyki ludowej z różnych rejonów kraju, wykonywanej przez młodych muzyków, którzy filtrują tradycję przez swoją wrażliwość i nadają jej unikalne, nowoczesne brzmienia. Pojawią się gwiazdy polskiej muzyki etnicznej, zespoły Kapela Maliszów, Sutari, In Fidelis i Karpaty Magiczne. Odbędziemy też muzyczną wycieczkę do Włoch - z polsko-włoskim zespołem Addhrai. Każdy z zespołów występujących w ramach cyklu Bulwart ETNO spotka się z publicznością w ramach otwartych warsztatów.

Kontynuujemy cykl koncertów Klasyka na żywo – formułę sprawdzoną na zeszłorocznym Bulwar(t)cie. W tym roku inspiruje nas modernistyczna fantazja o włączeniu brzmień, tematów i rytmów ludowych do klasyki. Na Bulwar(t)owej klasycznej scenie w niedzielne popołudnia pojawią się między innymi wspaniale odebrani przez publiczność rok temu – pianistka Wera Krówka harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic i gitarzysta Michał Lazar, a także muzycy, którzy na Bulwartowej scenie zagrają po raz pierwszy.

 

18.06 niedziela 20:00 Nowy Horyzont – performance muzyczny

NH widziana z ziemi i z powietrza, poprzez realne i symboliczne miejsca. NH jako miejsce dzieciństwa. NH jako miejsce możliwej miłości lub zemsty.
Radosław Krzyżowski i Zuzanna Skolias jako bohaterowie historii Kobiety i Mężczyzny, którzy kiedyś się znali.
Muzycy Bartłomiej Oleś, Marcin Oleś i Michał Dymny w improwizacji muzycznej na żywo do tekstu Małgorzaty Lech w interpretacji aktorów.
Opowieść o podróży przez Nową Hutę ma osiem kręgów. K i M rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu Zaginionej. Spotykają różnych Podpowiadaczy, którzy przedstawiają swoje wersje wydarzeń, mylą tropy. Między Nowohucką Łąką, a Kopcem Wandy otwiera się horyzont nowej historii bohaterów i ich związku z miejscem urodzenia.

Autorka: Małgorzata Lech
Występują: Radosław Krzyżowski, Zuzanna Skolias
Muzyka na żywo: Marcin Oleś kontrabas, Bartłomiej „Brat” Oleś - perkusja, Michał Dymny - gitara
Video: Przemysław Fik

 

Bulwar(t) ETNO

Na warsztaty muzyki ETNO obowiązują zapisy e-mail: bulwarowa@laznianowa.plIlość miejsc ograniczona

 

16.06. piątek Kapela Maliszów
17:00 Warsztaty Kapeli Maliszów
18:30 Koncert

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Skład kapeli:
Jan Malisz – skrzypce ,basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, basy , bęben

Kacper Malisz – skrzypce, basy, nyckelharpa

 

25.06. niedziela Marek Styczyński Karpaty magiczne
17:30 Warsztaty Marka Styczyńskiego: Muzyka (z) roślin. O roślinach dźwiękowych i instrumentach z roślin

O roślinach grających, szeleszczących i buczących, czyli o naturalnej orkiestrze (osika, kłokoczka, trójiglicznia; wibrujące i sprężynujące drewno: warkotki i drumle).
O trąbach sygnałowych z pni drzewnych. Jak to jest zrobione i jak gra?
O innych roślinach grających z naszego otoczenia, targu i z podróży (trawy muzyczne: instrumenty z trzciny i z bambusu, grzechotki, klaskawki, dzwonki, tarła... z drewna, bambusu, orzechów, strąków, pestek i muszli)
O żywicy sosny i kalafonii, bez niej nie byłoby muzyki smyczkowej...
Pokaz najstarszej trąby – didjeridu z Australii (drzewa, termity i ludzie; wiatr czyli o tym jak odkryto i jak powstaje trąba Aborygenów).
Prezentacja kilkunastu instrumentów wykonanych z gałęzi i pni bzu czarnego. Legendy o bzie czarnym, instrumenty jakie wykonuje się z bzu czarnego
w Karpatach i na Kurpiach

19:30 Koncert i celebracja letniego przesilenia

Projekt Karpaty Magiczne (Magic Carpathians Project) od 15 lat konsekwentnie proponuje muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha improwizacji. Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, nie stroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji.

KARPATY MAGICZNE / The Magic Carpathians zagrają własną muzykę, którą tworzą od 19 lat! Koncert został specjalnie przygotowany na tę okazję, ale jak zwykle przyniesie bardzo zróżnicowane brzmienia – od elementów muzyki rytualnej, do dynamicznego post-rockowego brzmienia.

Tym razem Karpaty zagrają w składzie: Anna Nacher – głos i gitary, słowa, Małgorzata Tekiel – gitara basowa, Marek Styczyński – dęte instrumenty tradycyjne – trąby sygnałowe, didjeridu, fujara pasterska, Jan Kubek – instr. perkusyjne, Dawid Adrjanczyk – organy.

 

7.07. piątek Addhrai
17:00 Warsztaty tańców włoskich z Addhrai
18:30 Koncert

Addhrai to zespół grający włoską muzykę tradycyjną. Ich drogi połączyły się w Krakowie, gdzie wspólnie rozpowszechniają miłość do folkloru, tańca i muzyki Południowych Włoch.
Zapraszają na wieczór z tradycyjną włoską muzyką. Zagrają tarantelle, pizzichi, tammuriaty, pieśni z Sycylii, Apulii, Campanii, Bazylikaty i Lazio. Usłyszycie zarówno muzykę zachęcającą do żywiołowego tańca, jak i kołysanki i smutne pieśni o tragicznej miłości.

Tarantelle to tradycyjne tańce z południa Włoch. Określa się tym mianem zarówno lokalne odmiany tarantelli z Calabrii, Sycylii, Gargano, jak i dwie najpopularniejsze jej formy, jakimi są pizzica z Salento. Według powszechnego przekonania „pizzicu" (ugryzienie) tarantuli wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uleczony jedynie poprzez taniec. Osoba ugryziona przez tarantulę tańczy do rytmu tamburynu, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans. Z Salento pochodzą także wykonywane przez nich piękne pieśni w griko salentino, bardzo starym dialekcie, który przypomina o sięgającej niegdyś tych terenów antycznej Wielkiej Grecji. Tammurriata związana z folklorem regionu Kampanii i Neapolu ma również bardzo stare korzenie. Ten żywiołowy i zmysłowy taniec opiera się na grze zalotów w rytmie nacchere (kastanietów) i tammorry – bębna, któremu zawdzięcza swoją nazwę.Z Sycylii wybrali nie tylko tarantelle, ale także przejmujące pieśni niezwykłej ludowej śpiewaczki, Rosy Balistreri

Viktor Cordoba Guevara – skrzypce
Andera Tosi – wokal, timple, tamburyn
Agnieszka Masternak – wokal, nacchere
Chiara Scarfato – wokal, nacchere
Wirginia Cristin – wokal
Arkadiusz Szałata – tamburyn, wiolonczela
Maciej Wnękowicz – gitara, saz

 

30.06. piątek InFidelis
17:00 Warsztaty z zespołem InFidelis
18:30 Koncert

InFidelis znaczy NieWierne. Helena Matuszewska i Marta Sołek stworzyły instrumentalny duet, w którym suka biłgorajska i fidel płocka spotykają się na scenie z looperem.

W sferze tak ulotnej i dającej możliwość różnorodnych interpretacji jak kultura ludowa nic nie jest stałe, oczywiste ani dosłowne. Nawet to, co stanowi jej fundament. Duet InFidelis czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. Melodie ludowe ożywają w nietradycyjnych aranżacjach. Są wywracane na drugą stronę, przetwarzane, przeplatane z improwizacją. W jednym utworze potrafi pojawić się kilka motywów z różnych regionów Polski. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.

Główne role w projekcie grają dwa niezwykłe instrumenty ludowe – suka biłgorajska i fidel płocka. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, sucze skrzypienie, grając na nich techno, reggae, a nawet metal. Na scenie towarzyszy im looper, dzięki któremu każdy utwór to osobna, tworzona na żywo opowieść. Dzień przeplata się tu z nocą, radość ze smutkiem i pogodną melancholią, tęsknota ze spełnieniem.

11.08 piątek Sutari
17:00 Warsztaty z zespołem Sutari
18:30 Koncert

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”  zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world „Najciekawszym nowym zespołem roku 2012” a ich debiutancka płyta WIANO znalazła się w polskich i zagranicznych rankingach najciekawszych płyt 2014 roku, zdobywając również III nagrodę na Folkowy Fonogram Roku w konkursie Polskiego Radia.
Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje.
Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą

BASIA SONGIN śpiew, wilcze basy, bęben obręczowy, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna)
KASIA KAPELA śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)
ZOSIA ZEMBRZUSKA (BARAŃSKA) śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie

 

Klasyka na żywo

Kontynuujemy cykl koncertów Klasyka na żywo – formułę sprawdzoną na zeszłorocznym Bulwar(t)cie. W tym roku inspiruje nas modernistyczna fantazja o włączeniu brzmień, tematów i rytmów ludowych do klasyki. (Będzie można usłyszeć jak na przestrzeni wieków kompozytorzy przetwarzali ludowe melodie.) Na Bulwar(t)owej klasycznej scenie w niedzielne popołudnia pojawią się między innymi wspaniale odebrani przez publiczność rok temu – pianistka Wera Krówka, harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic i gitarzysta Michał Lazar, a także muzycy, którzy na Bulwar(t)owej scenie zagrają po raz pierwszy.

 

9.07 niedziela 17:00
Lorien Trio

Lorien Trio  to trio harfowe  założone w 2004 roku przez trzy kameralistki: flecistkę Alicję Lizer-Molitorys, altowiolistkę Aleksandrę Batog oraz Agnieszkę Kaczmarek-Bialic grającą na harfie. Impulsem do powstania zespołu była chęć poznania, przygotowania i prezentacji arcydzieł XX wieku napisanych na taki właśnie skład instrumentalny: SonatyDebussyego, Elegiac Trio Baxa, Ogrodu radości i smutku Gubaiduliny.  Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową. Z czasem, poza prezentacją żelaznego repertuaru na trio harfowe, dużą część aktywności zespołu zaczęło pochłaniać także zamawianie, przygotowywanie i prawykonywanie nowych utworów. Efektem tego jest powstanie i prawykonanie kilkunastu utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, znacznie poszerzających i wzbogacających repertuar Lorien Trio.

16.07 niedziela 17:00
Duet: Michał Lazar i Magda Pikuła

Młodzi zdolni. On – wybitnie utalentowany gitarzysta i kompozytor w trakcie studiów na Akademii, z tak zwanym „otwartym umysłem”, ona - wybitnie utalentowana młoda śpiewaczka, obdarzona wyjątkowym głosem. Zapowiada się wyśmienicie...

 

23.07 niedziela 17:00
Mariusz Koluch i Andrzej Bonarek

Mariusz Koluch- poszukiwacz zaginionych dźwięków. Jego zainteresowania skupiają się głównie na muzyce etnicznej wielu narodów, głównie azjatyckich.
Andrzej Bonarek - związany z Łaźnią od początku kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych, piosenek.
Ich wspólny koncert to będzie połączenie brzmień oryginalnych instrumentów, wokali i elektroniki.
Andrzej Bonarek i Mariusz Koluch już od dawna chcieli zrobić ten projekt razem... i wykonają to na Bulwar(t)cie...

 

30.07. niedziela 17:00
Duet: Wera Krówka i Katarzyna Białowolska

Fortepian i skrzypce – jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych duetów. Obie wykonawczynie – znane i utytułowane, a przede wszystkim przepełnione miłością do muzyki.

 

6.08. niedziela 17:00
Wera Krówka – fortepian

Długo można by pisać o jej wykształceniu, stypendiach, kursach mistrzowskich, nagrodach, o miejscach, gdzie koncertowała. Sama Wera Krówka wszystkie te wydarzenia uważa za pewne punkty na drodze, którą podąża. Ponad tym wszystkim jest Muzyka...

Włoski pianista Maurizio Moretti, u którego uczyła się w klasie mistrzowskiej w Paryżu powiedział o niej: Weronika Krówka jest jedną z tych najbardziej utalentowanych pianistek. Jej gra jest wypełniona kolorami, niezwykłą energią i niewiarygodnym wyczuciem słuchaczy. Jest totalną artystką, każdy swój koncert zamienia w intensywne zmysłowe doświadczenie.

 

15.07 sobota 20:00 – Noc Jazzu

Wystąpią: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet
Bzyk & Company

Data publikacji
14 czerwca 2017

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Następna Poprzednia
Bulwar(t) Sztuki: Wydarzenia dla dzieci
Bulwar(t) Sztuki: Kino Plenerowe